Laat je inspireren door deze stadslezers op Zuiderzinnen

9 september 2025

Door Wendy Struyf en Nathalie Brouwers

Op zondag 21 september bezingt ZuiderZinnen de Liefde in alle vormen: de romantisch liefde, platonische liefde, liefde voor de stad en haar bewoners, liefde voor taal en het woord,.... Bekenden én aanstormende auteurs, dichters, muzikanten en performers geven het beste van zichzelf op wel 25 podia op het Antwerpse Zuid.

Op dit Festival van het Woord kan Antwerpen Leest niet ontbreken! Je vindt ons met onze goed gevulde Boekenbakfiets op het plein voor het KMSKA. Acht enthousiaste stadslezers delen daar met veel liefde hun boekentips. Leer hun boekensmaak al een beetje kennen, zodat je weet door wie jij je wil laten inspireren.

(Toevallig 8 vrouwen deze keer, maar echt waar, er zijn ook tal van mannelijke stadslezers!)

Els Van Haute (13-14u)

Wat betekent lezen voor jou?

Lezen betekent alles voor mij. Books are my food. Een dag niet gelezen is een dag niet geleefd. Boeken zijn mijn vrienden, wijsgeren, oppeppers, geestverruimers, troost, steun, gezelschap, afleiding,… Ze maken me tot wie ik ben.

Wat voor leestips kunnen mensen van jou verwachten, welk soort boeken lees je het liefst?

Els Van Haute Karel Degelin

Mijn leestips zijn altijd “vrouwenboeken” al vind ik dat een fout woord want “mannenboeken” zegt men ook niet. Ik lees en recenseer bewust alleen vrouwen. Héél soms maak ik een uitzondering. Mijn tips zullen dan ook vrouwelijke schrijvers zijn. Qua genre kan het zo goed als alles zijn.

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen van het programma?

Mijn favorieten op Zuiderzinnen zijn Fleur Pierets, Billie Vos en Lara Taveirne. Allemaal vrouwen. Vrouwen die heel goed zijn op papier én op een podium, dat weet ik al. Ze mogen hun teksten dus zelf brengen, graag zelfs. Ik hang aan hun lippen en lees alles van hen!

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Ondoordringbaar van Alix Garin. Een graphic novel. Heel persoonlijk én universeel. Moedig en mooi. Heel indrukwekkend!

Nathalie Brouwers (13-14u)

Wat betekent lezen voor jou?

Lezen betekent op dit moment voor mij meer dan vroeger ontsnappen naar een wereld die verder af van mij staat en waar ik mijn omgeving en mezelf wat minder in herken, om even los te breken. Dat zijn bv. boeken waarin met de realiteit een loopje wordt genomen met een humoristische ondertoon, zoals bv Rob van Essen doet in zijn nieuwste roman Ik kom hier nog op terug.

Wat voor leestips kunnen mensen van jou verwachten als stadslezer van Antwerpen Leest? Welk soort boeken lees je het liefst?

Nathalie

Ik lees nu vooral boeken waarin een maatschappelijk thema wordt uitgediept en die me soms nieuwe perspectieven aanreiken. Die breken me soms op, maar ik kan ook niet zonder. Is dat dan toch wat ik het liefste lees? Dat kan in romanvorm, maar ook in non-fictie en gedichten.

Bijv. Een vlam Tasmaanse tijgers van Charlotte Van Den Broeck. In deze super boeiende reportage gaat Charlotte in haar prachtige beeldrijke taal op zoek naar een overblijvend exemplaar van deze diersoort, ook al is die volgens bijna alle onderzoekers en literatuur die ze tegenkomt volledig uitgestorven. Voor haar wordt dit dier een symbool voor het gemis van de ons omringende biodiversiteit die aan het uitsterven is in een te rap tempo.

Ik ontdek soms nieuwe dingen via omwegen: Het meer filosofische en satirische levensboek Overal zit mens. Een moordfantasie van Yves Petry heb ik bv éérst in het theater gezien, als monoloog gebracht door de geweldige acteur Tom Van Dyck.

Dee nieuwste gedichtenbundel van Amina Belôrf, Tot het water breekt wil ik ook nog aanraden. Wat een geweldige dichteres!

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen van het programma?

Vorig jaar op Zuiderzinnen liep ik eigenlijk niet zo veel rond. Ik heb toen als vrijwilliger meegeholpen met de activiteiten van vzw Mwinda Kitoko, een culturele organisatie die uitwisseling tussen Afrikaanse en Belgische gemeenschappen hoog in het vaandel draagt. Zo heb ik o.a. de Brusselse stadsdichter Lisete Ma Neza en de in Suriname geboren Nederlander Onias Landveld, live horen voordragen. Deze keer ga ik naar een aantal namen luisteren die ik ook nog nooit heb horen spreken: Rayan Awad, Fleur Pierets, Marieke De Maré, Billie Vos. En dan ‘pak’ ik mijn favorieten Annelies Verbeke en Jeroen Olyslaeghers ook wel mee. Tom Lanoye lees ik nu meer thuis op m’n eentje. In de plaats daarvan mis ik Jaouad Alloul liever niet. Ik zag al zijn theaterstuk “De Meisje”. Een heerlijke zanger ook! Lanoye zal het niet erg vinden, want hij heeft dit boek zelf aangeraden.

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Ik vermeldde al de romans van Rob van Essen en Yves Petry, die me echt hebben aangegrepen. En ook niet zo lang geleden de graphic novels van Joe Sacco over Palestina: zijn eerste reportageboek over dat land, Onder Palestijnen: De Intifada in beeld en de opvolger Gaza 1956: In de marge van de geschiedenis. Als je duiding over de actualiteit zoekt, vraag ze dan op in de bibliotheek waar ik ze ook heb gevonden, want zulke boeken zijn nieuw best duur.

Karen Desoete (14-15u)

Wat betekent lezen voor jou?

Lezen is voor mij pure ontspanning. Ik geniet er echt van om me helemaal onder te dompelen in een verhaal. Toch is lezen ook een beetje weten... Wanneer ik in een verhaal een woord ontdek dat ik niet ken, ga ik het opzoeken. Ik heb dan ook een boekje waarin ik die woorden of uitdrukkingen noteer zodat ik ze echt leer kennen. En toen ik onlangs Aleksandra van Lisa Weeda aan het lezen was, greep ik ook even terug naar een boek van Rudi Vranckx over Oekraïne om zo de geschiedkundige context goed te begrijpen.

Wat voor leestips kunnen mensen van jou verwachten, welk soort boeken lees je het liefst?

Karen Desoete

Ik lees heel graag romans, zowel de populaire als de literaire. Maar eigenlijk zijn er heel veel genres die me aanspreken. Zo neem ik ook regelmatig een non-fictie boek bij de hand. Dit gaat dan meestal over de actualiteit, de samenleving of over de recente geschiedenis. Ook bij strips kies ik voor pure ontspanning of voor verhalen die zich afspelen rond een geschiedkundig thema of grote gebeurtenis uit de 20ste eeuw. Professioneel zijn het vooral kinderboeken die mijn pad kruisen... En ook daar zitten er dikwijls echt pareltjes tussen.

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen van het programma?

Wanneer ik het rijke programma van Zuiderzinnen bekijk, ben ik vooral fan van Jaouad Alloul. De meisje vond ik echt heel mooi en hij weet het ook op een podium te brengen...

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Het laatste boek dat ik gelezen heb was De dagen die komen van Mélissa Da Costa en ik vond het weer prachtig... Na Al het blauw van de hemel waren mijn verwachtingen hooggespannen maar ook dit verhaal maakte die zeker waar.

Jo Sneppe (14-15u)

Wat betekent lezen voor jou?

Lezen is voor mij meer dan een hobby. Het is mijn beroep én een essentieel deel van mijn bestaan. Ik was als kind een veellezer en als germanist gaf ik o.a. les Nederlandse en Engelse letterkunde. Samen met wijlen mijn man, hoogleraar Vergelijkende en Angelsaksische literatuur, bezitten wij een bibliotheek met ongeveer 8.000 boeken.

Jo Sneppe

Wat voor leestips kunnen mensen van jou verwachten, welk soort boeken lees je het liefst?

Ik lees non-fictie en fictie. Bij deze laatste gaat mijn voorkeur uit naar historische en autobiografische romans. Voor mij moet een boek realiteit bevatten, of het nu over het heden of het verleden gaat. Als ik verhalen lees die louter bijeen gefantaseerd zijn, vergeet ik ze direct. Het liefst lees ik ook in de oorspronkelijke taal als ik die zelf ook begrijp (Engels, Frans en Duits).

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen van het programma?

Hier is de lijst van mijn favoriete auteurs op Zuiderzinnen: Joke van Leeuwen, Benno Barnard, Jeroen Olyslaegers, Dirk Draulans, Tom Lanoye.

Ik ben lid van het "Joskoor", het 70+ poëziekoor opgericht door dichter Geert Briers van Creatief Schrijven, en ons laatste optreden was met de fantastische performer Tom Lanoye bij KANTL, op de voorstelling van de nieuwe canon van de Nederlandse letterkunde.

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Meesterlijk en wat mij van mijn sokken blies, is de roman Het verzuim van de dood (2005) van José Saramago (Nobelprijs 1998). In een land sterft ineens niemand meer. Iedereen is blij en feest, maar al snel ontstaat complete economische en maatschappelijke chaos. Als de dood besluit toch weer present te zíjn, zij het met voorwaarden, is iedereen opgelucht. Relevantie troef. Ware letterkunst. Dat zal een van de boeken zijn die ik zal aanraden op ZuiderZinnen.

Eindigen doe ik met de laatste versregels van John Keats in zijn Ode on a Grecian Urn (1819):

“Beauty is truth, truth beauty, - that is all
Ye know on earth, and all ye need to know”

Marjan Van Reeth (15-16u)

Wat betekent lezen voor jou?

Voor zover ik me herinner, was mijn vader altijd omringd door boeken. Voor we gingen slapen, vertelde hij ons verhalen die hij ter plekke verzon. Hij vertelde spannende avonturen over "de grote hond Black", een lieve zwarte panter en de Minotaurus. De verhalen waren nooit ‘af’, dus elke avond keken we uit naar het vervolg. Pas veel later besefte ik dat zijn verhalen dikwijls een heel vrije versie waren van klassiekers zoals Het Jungleboek of de Griekse mythologie.

Toen ik wat ouder was, nam hij ons mee naar de bibliotheek. In die tijd verslond ik boeken zoals De Vijf en De Grote Zeven van Enid Blyton, maar mijn lievelingsboek was zonder twijfel Alleen op de wereld van Hector Malot.

Marjan Van Reeth

Mijn liefde voor de Franse literatuur kreeg ik tijdens mijn tienerjaren mee, o.a. van mijn grootouders. Zij citeerden regelmatig gedichten of spreekwoorden en mijn bobonne was grote fan van Simone de Beauvoir. Ik heb daarna gekozen voor de “Romaanse”, en ik deed die studies graag maar boeken werden wel vooral een studieobject. Ik zou die klassiekers misschien eens moeten herlezen, gewoon voor mijn plezier.

Voor mij is lezen vooral heel verrijkend. Naast de rust en het plezier bieden boeken me inzicht in andere culturen, geschiedenis, én ze leren me de dingen in het juiste perspectief te plaatsen.

Wat voor leestips kunnen mensen van jou verwachten, welk soort boeken lees je het liefst?

Ik praat graag over boeken, ook met mensen die misschien een totaal andere smaak hebben. Ik sta open voor verschillende genres en mijn voorkeuren hangen soms af van het moment of de plaats of mijn concentratie. Dat betekent ook dat mijn boekentips misschien niet zo “tijdloos” zijn. De laatste tijd lees ik vooral romans waarin familiebanden, geschiedenis en andere culturen verweven zijn.

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen van het programma?

Het programma is zo uitgebreid dat ik liefst van de ene naar de andere locatie zou lopen. Ik ga zeker naar Lara Taveirne, ik las Pluto, De kinderen van Calais en Wolf, alle drie wondermooi.

Als ik nog tijd heb, ga ik ook naar Hilde Van Mieghem. De Drie Duifkes vond ik schitterend, vooral omdat het gebaseerd is op de geschiedenis van haar drie grootmoeders. Ik kijk dan ook uit naar Crescendo. Bovendien speelde Hilde heel lang geleden mee in Les Amants Puérils van Crommelynck, een stuk dat ik zo’n 10 x heb gezien omdat ik er mijn thesis over schreef.

En wat zou het mooi zijn als iemand “Je veux vivre” van Arno zou willen zingen of misschien wil Diane Broeckhoven de tekst voordragen?

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Het beste boek dat ik dit jaar las, is zonder twijfel Waak over haar van Jean Baptiste Andrea . Maar ook Tata (nog niet vertaald) van Valérie Perrin, Liften naar de hemel van Lex Paleaux én Tussenjaren van Yannick Dangré horen bij mijn favorieten. Momenteel lees ik het tweede deel van de familiekroniek Het land van de anderen van Leila Slimani, weer een prachtig en boeiend verhaal gebaseerd op haar eigen familiegeschiedenis.

Chrisje Stultiens (15-16u)

Wat betekent lezen voor jou?

Toen ik een jaar of acht was, kreeg ik tijdens een fikse griep mijn eerste boek zonder prenten: Huppeltje toch. Omdat ik ziek was, kon ik niet buiten spelen, maar opeens ontdekte ik dat ik in mijn hoofd kon spelen. Dat boek opende een hele nieuwe wereld voor mij en sindsdien ben ik een echte boekenwurm. Lezen is voor mij actief fantaseren.

Chrisje Stultiens

Wat voor leestips kunnen mensen van jou verwachten als stadslezers van Antwerpen Leest?

Twee heel verschillende genres. Uptempo thrillers van de bovenste plank, verhalen vol schwung, die je onmogelijk kunt wegleggen en waarin de personages écht tot leven komen. Daarnaast breng ik een totaal ander genre mee, een boeiende historische roman.

Welk soort boeken lees je het liefst?

Thrillers, historische romans, non-fictie.

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen?

Zonder twijfel Yves Kibi Puati Nelen. Poëzie laat ik normaliter aan mij voorbij gaan, maar Yves' dichtkunst raakt mij. Ik heb hem een paar keer ontmoet. Je vergeet hem nooit meer door zijn bulderende lach en sprankelende persoonlijkheid.

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Bechamel Mucho van Dimitri Verhulst, hij fileert onze maatschappij met ruige taal en scherpe humor. De wereld in zwart en grijs, de waanzinnige oorlog en onze consumptiedrang. Een donker schalks boek dat aankomt als een mokerslag. Ruig, Vlaams, eerlijk.

Sofie Metsers (16-17u)

Wat betekent lezen voor jou?

Lezen is alles voor mij en vormt een groot deel van mijn leven. Mijn favoriete hobby en de perfecte manier om even aan de hectische wereld te kunnen ontsnappen. Ik ben niet alleen stadslezer, maar ook bookstagrammer (@sofiesbookishadventures) en maak dus ook graag content over boeken. Het is een soort van tweede leven. Op Antwerpen Leest plaats ik leestips over de best gelezen boeken, maar op mijn Instagram-pagina kan je recensies terugvinden van alle boeken die ik lees.

Sofie Metsers foto

Welk soort boeken lees je het liefst?

Ik ben voornamelijk een fantasy lezer, door de jaren heen is mijn smaak wel breder geworden. En dat zie je terug in mijn leestips. Vroeger bestond meer dan de helft van mijn leeslijst uit fantasy, maar tegenwoordig lees ik ook horror en romantiek. Wat me aanspreekt zijn verhalen die sterk gefocust zijn op personages of een unieke sfeer weten op te roepen. Binnen fantasy gaat mijn voorkeur vaak uit naar boeken die wat meer literair van aard zijn, al kan ik ook genieten van een spannend verhaal dat heerlijk wegleest.

Wat voor leestips kunnen mensen van jou verwachten als stadslezers van Antwerpen?

Voor Zuiderzinnen ben ik van plan een aantal zeer diverse boeken mee te nemen, zodat er voor elke lezer iets bij zit.

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen?

Het is een beetje gênant, maar van het programma heb ik slechts één auteur gelezen, namelijk Wil van Jeroen Olyslaegers. Wanneer ik Nederlandstalig lees, gaat het meestal om Young Adult. Ik moet dringend meer boeken van eigen bodem ontdekken. Natuurlijk blijft het een plezier wanneer de auteur zelf zijn tekst voordraagt.

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Twee heel verschillende boeken, dit toont meteen aan hoe divers mijn leestips zijn. Het meest recente boek is Atmosphere van Taylor Jenkins Reid, een historische roman over de eerste vrouwelijke astronauten in de jaren tachtig. Atmosphere is een liefdesverhaal waarbij er zeker wat traantjes zijn gevloeid. Het tweede boek dat me is bijgebleven, is Rouge van Mona Awad. De horrorverhalen van Mona Awad zijn uiterst vreemd, maar tegelijkertijd ontzettend fascinerend!

Anne Correwyn (16-17u)

Wat betekent lezen voor jou?

Lezen betekent voor mij: even pauze. Tijd voor mezelf en even andere zaken opzij te zetten. Even niet bewegen, rust voor mijn lijf. In een ander verhaal mogen duiken dan het mijne, al doet erkenning ook deugd omdat je dan vanuit het verhaal naar jezelf kan kijken.

Welk soort boeken lees je het liefst?

Ik hou het meest van boeken die me meeslepen in een sfeer, een gevoel en herkenning. Mijn favoriete boeken zijn verhalen waar ik mooie citaten uit kan halen.

Anne Correwyn

Wat soort leestips kunnen mensen van jou verwachten als stadslezer van Antwerpen Leest?

Ik lees zelf het liefst fictie, dus dat genre zal ik zeker meenemen naar Zuiderzinnen. Verhalen die me persoonlijk geraakt hebben en iets blijvends hebben achtergelaten.

Wie is je favoriete auteur op het programma van Zuiderzinnen? En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen?

Als ik de lijst auteurs bekijk dan springen Joke van Leeuwen en Maud Vanhauwaert er voor mij uit. Beide schrijfsters hoor en lees ik graag.

En wie mag je favoriete tekst brengen op het podium, gedicht voordragen of zingen van het programma?

Als de tekst gezongen wordt, lijkt Otto-Jan Ham me een verrassende keuze. Ook Jan Hautekiet en Antje De Boeck kunnen zeker op een creatieve manier met een tekst omgaan.

Wat is het laatste boek dat je las dat je van je sokken heeft geblazen?

Momenteel lees ik De man die niet alleen viel van Rudy Morren. Dat boek blaast me echt van mijn sokken om het in jullie woorden te zeggen. Het is zeer confronterend maar de vorm en de humor maken dat het meer is dan een ziekte-verslag. Een ander boek dat ik in deze zomer las: De kraanvogels vliegen naar het zuiden, van Lisa Ridzén raakte me ook diep.

Programma ZuiderZinnen