Lectuur die verplicht zou moeten zijn
The Overstory, in het Nederlands vertaald als Tot in de hemel, bevindt zich op de dunne lijn tussen fictie en non-fictie. Het is een prachtig, literair hoogstaand, beroerend pleidooi voor onze natuurlijk leefwereld, die we te lang veronachtzaamd hebben. Wat voor sommigen misschien leest als activistische hippie-nonsens, is voor mij net het verhaal dat we nodig hebben om de natuur om ons heen eindelijk met het nodige respect te aanschouwen en behandelen.
Data veranderen de wereld niet
Dat is ook wat we nodig hebben, schrijft auteur Richard Powers in The Overstory. Wetenschappers, nieuwsmedia en activisten kunnen met hallucinante cijfers en onheilspellende rapporten blijven zwaaien, maar die data raken ons zelden. Cijfers en onderzoeksrapporten behoren immers tot de wereld van de wetenschappers en de onderzoekers. Zij schuiven de data onder onze neus. Dat zij dan ook maar met de oplossingen aan komen zetten.
Typisch menselijk. Data dienen als overzichtelijk, zwart-op-wit bewijs van wat goed of slecht gaat. Maar je overtuigt er geen hele bevolkingsgroepen mee om hun levenswijze om te gooien en de wereld te redden. Nee, daarvoor hebben we verhalen nodig, schrijft Powers. Daarvoor moeten we ons kunnen identificeren met de gedupeerden. Daarvoor moeten we emotioneel geraakt worden tot in onze kern.
Verhalen die je blik verruimen
En dat is wat Powers doet met The Overstory. Het boek raakt je tot in je kern. Het verruimt je blik op de wereld. Het verontwaardigt je diep en beroert je minstens zo erg. Wat mij betreft, zou het verplichte lectuur moeten worden. Want hoewel we ons bewust zijn van de natuurlijk wereld en de overlevingsstrijd die ze door ons toedoen voert (en waartoe dat ook ons, de mens, dwingt), zien we dat niet. En dit boek opent je ogen.
Onderstaande quote uit het boek is een van de vele die me raakten met hun simpele wijsheid:
The shrinking forest only speeds the warming world [...]
In het kort
>> 5 sterren
>> Must-read
>> Literair hoogstaand
>> Ik raad het aan om het boek in het Nederlands te lezen, aangezien het Engels niet simpel is
>> Duurt even om erin te komen
>> Verandert je kijk op de wereld