De jeugdboekenmaand komt er aan!
Op 28 februari barst er een tweedaags feestje los in bibliotheek Permeke: de grote opening van Jeugdboekenmaand. En deze keer wordt het grommen en brullen, want het thema is dieren. Een beestig feestje waar we bij Antwerpen Leest natuurlijk meteen nieuwsgierig naar worden. Tijd dus om al even te gaan polsen bij de drijvende kracht achter Jeugdboekenmaand, Charlotte Van der Vloedt.
Met dieren als centraal thema, wat kruipt, vliegt en brult er in maart allemaal door het programma van Jeugdboekenmaand?
Zoals elk jaar werken we weer samen met heel wat grote partners. Op onze dierenkalender kon de Zoo uiteraard niet ontbreken, daar loopt ook een leuk programma. De dieren zijn ook te vinden in alle Antwerpse bibliotheken: op zaterdag en woensdag toert een mobiele kinderboerderij. Kinderen kunnen in en rond de bib hun lievelingsdier knuffelen, samen voorlezen en tekenen. In de kinderboerderij van Wilrijk staat er de theatervoorstelling Amadou gepland, en in de kinderboerderij van Deurne duik je in spannende boerderijverhalen.
Met Natuurpunt kan je dan weer op avontuur in Fort 7. Paardenliefhebbers kunnen op Linkeroever gaan paardrijden, daarnaast is er een workshop paardenverzorging en een gezellig voorlees- en knutselmoment. Er is ook een boekensafari in elke Antwerpse bibliotheek, je volgt sporen en voert vijf opdrachten uit. De safari wordt beloond met een dierenvriendenboekje. Dat kan je vergelijken met een klassiek vriendenboekje, alleen schrijven je vrienden over hun knuffels, lievelingsdier of huisdier. Hier in Permeke komt er een groot leesnest, waar je tussen de eieren rustig je boek kan lezen.
En op 27 maart is er hier een knuffelslaapfeestje, je stopt je knuffel in, leest een verhaaltje voor en ’s ochtends haal je je knuffel terug op. Tijdens een lekker ontbijt ontdek je welke avonturen je knuffel heeft beleefd. Ook de voorleeshonden zijn weer van de partij, je kan een verhaal komen voorlezen, knuffelen met een echte hond. En nog veel, veel meer. Kortom een drukke dierenmaand.
Dieren: wat een leuk thema. Hoe werd het thema gekozen?
Het thema zelf komt van Iedereen Leest. Elk jaar wordt een nieuw thema gekozen, het ene jaar is het een concreet thema, zoals dit jaar dieren, en dan is het weer een abstracter thema, bijvoorbeeld geluk, tijd of iets anders. Met de concretere thema’s zit je meteen in de leefwereld van kinderen. Dieren is een heel dankbaar thema. Wanneer dieren in de buurt komen, worden kinderen automatisch blij.
Elk jaar is er altijd wel een heel leuke uitdaging tijdens Jeugdboekenmaand. Welke uitdaging hebben jullie dit jaar?
Dit jaar is er een leeschallenge in alle Antwerpse bibliotheken. In elke bibliotheek zullen er knuffelbibs te vinden zijn, hier liggen knuffels al dan niet verbonden aan een boek. De bedoeling is dat de kinderen voorlezen aan een knuffel. Ons doel is dat er in elke bibliotheek in totaal 100 boeken worden voorgelezen.
En natuurlijk is er de feestelijke opening op 28 februari en 1 maart. Wat mogen de bezoekers verwachten?
Het wordt een groot feest in samenwerking met het kinderboekenfestival Kabaal. We trappen de opening af met een grote olifantenstoet die vertrekt aan de ingang van de Zoo, met aan kop de olifant van De Rode Boom. In stoet trekken we door de wijk tot op het De Conickplein. Tembo blijft hier twee dagen staan, de kinderen kunnen in zijn buik klimmen en kunnen daar genieten van een theatervoorstelling. Uiteraard zijn er ook weer de grote namen. Dit jaar is de absolute topper Timon Verbeeck.
En op 28 februari gebeurt er nog iets bijzonders, Ketnetheld Dempsey Hendrickx huldigt dan de allereerste Junior Stadsdichter in.
Een Junior Stadsdichter in Antwerpen is heel bijzonder. Hoe is dit idee ontstaan?
Vanuit de Jeugdboekenmaand leek het me waardevol om niet enkel volwassenen met een dichterlijke stem over de stad te laten schrijven, maar ook een kinderstem te laten weerklinken in Antwerpen. Met dat idee ben ik naar de vzw Creatief Schrijven gestapt, en zij waren daar onmiddellijk voor te vinden.
Hoe kun je de allereerste Junior Stadsdichter worden?
Junior stadsdichter is een poëziewedstrijd die we koppelen aan het thema van de Jeugdboekenmaand. Je schrijft dus een gedicht over dieren. In welke vorm je een gedicht giet maakt niet uit. Een gedicht van drie zinnen, een sonnet, rijmend of een leuke bedenking, je bent hier helemaal vrij in. Je moet wel in Antwerpen of in een Antwerps district wonen en tussen de 9 en 12 jaar zijn. We gaan écht op zoek naar een kinderstem. En natuurlijk mag je geen gebruik maken van ChatGPT of andere artificiële intelligentie.
Een Junior Stadsdichter kiezen, het lijkt me geen makkelijke opgave.
Ja, dat gaan we natuurlijk voor de eerste keer proberen. Kinderen kunnen in alle bibs een gedicht afgeven. Online kan je ook je gedicht indienen, dit gedicht komt dan automatisch bij Creatief Schrijven terecht. Er zijn ook uitnodigingen verstuurd naar alle scholen, zodat iedereen op de hoogte is gebracht van onze zoektocht naar een Junior Stadsdichter. Wanneer alle gedichten binnen zijn, wordt er een eerste selectie gemaakt door de bib medewerkers, Creatief Schrijven en mezelf. Daarna gaan de gedichten naar een professionele vakjury, waar onder andere dichter Stijn Vranken in zetelt. Uiteindelijk zullen er nog vier dichters overblijven. Zij krijgen een extra workshop vanuit Creatief Schrijven. Uit deze vier dichters komt dan onze allereerste Junior Stadsdichter.
Wat mag de Junior Stadsdichter verwachten als hij of zij gekozen is?
Het gedicht wordt door twee kunstenaars aangebracht op de school, op alle bibs, het stadhuis en in Het Paleis. Daarnaast is het mogelijk dat er nog partners zijn die de Junior Stadsdichter een opdracht geven om een gedicht te schrijven. Eigenlijk zoals een échte stadsdichter. Voor ons is dit ook nieuw, het valt allemaal nog wat af te wachten hoe de rol van deze Stadsdichter voor Antwerpen verder zal worden ingevuld.
Zijn er bepaalde verplichtingen aan deze bijzondere titel?
Er zijn geen echte verplichtingen, het is niet dat de dichter maandelijks een gedicht moet opleveren. Je draagt deze titel wel voor een jaar, volgend jaar gaan we terug op zoek naar een nieuwe jonge dichterlijke stem.
Heb je zelf nog een beestige boekentip die je ons kan meegeven?
Een beestig verhaal, dan is mijn favoriet boek De woelige wereld van de worm van Noemi Vola. Een zeer humoristisch boek met heel leuke illustraties.
Bedankt voor het gesprek en veel plezier met het openingsfeest!
_______________________________________________________________________
Zin in een beestige activiteit?
Bereid je voor op een maand vol gekwaak, gefladder en gesnuffel – niet alleen in de bibs, maar ook op allerlei andere plekken. Kies uit meer dan 100 superleuke activiteiten! Ontdek hier het programma.