Te veel om van te sterven, te weinig om van te leven
Het tweede boek dat ik lees van Hans Fallada, na Alleen in Berlijn, en nog donkerder, nog triester; ze komen binnen de romans van Rudolf Ditzen!
Een op het eerste zicht rustig voortkabbelend verhaal, jongen ontmoet meisje, huwelijk, geboorte kind, dagdagelijkse beslommeringen tot werkloosheid en .. armoede. Aandoenlijk weergegeven, hoe meer de personages trachten een leven op te bouwen, hoe meer ze wegzinken in armoede, moedeloosheid en zinloosheid.
Fallada's werk geeft onverbiddelijk de tijdsgeest weer, de donkere jaren dertig in Duitsland, een ideale kweekvijver voor hetgeen er ging komen.
Misschien is dit boek de ideale opmaat voor zijn magnum opus: Wolf onder de wolven, ik kijk uit naar wat u ervan vindt.
Synopsis
Tijdens de grote economische crisis die in Duitsland vooraf gaat aan de machtsovername door de Nazi's komt het geluk van een pasgetrouwd stel zwaar onder druk te staan.