Tony Vanderheyden
Leestip van Tony Vanderheyden
Hou woord - geef zin(nen)

Existentiële Japanse klassieker

31 oktober 2026 - 48 keer bekeken

"Alleen een schipbreukeling die ternauwernood aan de verdrinkingsdood was ontsnapt kon psychologisch voldoende inzien dat je gewoon door de mogelijkheid om adem te halen zin kreeg om te lachen". Deze zin siert de achterflap, en alleen die is al de moeite om een tweede keer te herlezen.

Uitgeverij Weerwoord sprak vertaler Luk Van Haute aan om 'Suna no Onna' uit 1962 voor het eerst rechtstreeks van het Japans naar het Nederlands te vertalen.

Een man (personage: de man), een leerkracht, heeft enkele dagen vrij en trekt door duinen richting zee, op zoek naar insecten. Zijn droom en tegelijk dat wat zijn leven betekenis zou geven, is ooit met een vermelding van zijn naam bij de ontdekking van een nieuwe soort in de encyclopedie der insecten vermeld te worden.

De tocht is zwaar en hij moet noodgedwongen een slaapplaats zoeken voor de nacht in een dorp. Hij belandt bij een eenzame vrouw met een hut in een kuil. En dan is er zand, veel zand, steeds terugkerend zand.

Het verhaal roept de vraag op van wat zinvol is in het leven. Wat houdt ons alle dagen bezig en wat is belangrijk?

Een bijzonder vlotte en meesterlijke vertelling, waar je in meegezogen wordt. Tijdloos en origineel. Spannend, zonder een thriller te zijn. Soms een spel met het absurde maar dan moest ik even denken aan 'Bullshit jobs' van David Graeber, een non-fictie boek over zinloos en zinvol werk, een vraag van en voor alle tijden.

Een mooie uitgave ook, met een compliment voor vormgever Yorick Van de Walle.

Synopsis

Een leerkracht mist na een dag in de duinen zijn laatste bus naar huis. Hij krijgt een slaapplek bij een vrouw in een huisje omringd door zand. De volgende ochtend blijkt hij daar niet meer weg te kunnen, en begint hij aan een reeks wanhopige pogingen de zandkuil te verlaten.

Tony Vanderheyden
Leestip van Tony Vanderheyden
Hou woord - geef zin(nen)

Vrouw van zand
Titel:
Vrouw van zand
Auteur:
Kôbô Abe
Vertaler:
Luk Van Haute
# pagina's:
253 p.
Uitgeverij:
Weerwoord
ISBN:
9789493456228
Materiaal:
Boek
Onderwerp:
Identiteit, Vervreemding
Aanbevolen voor:
Boeiend,
Hoogstaand,
Tijdloos
Doelgroep:
Volwassenen

Gerelateerde leestips