Cindy Vanarwegen
Leestip van Cindy Vanarwegen

Moedig boek over femicide

20 juli 2026 - 6 keer bekeken

Waarschijnlijk was het de cover die mij intrigeerde: een vrouw die naar beneden duikt in het water. Een mysterieus, vintage beeld in mooie kleuren. Bovendien prijkte er een label met “Pulitzer Prijs 2024” op de kaft. Niet dat ik erg bekommerd ben om prijzen, maar ik vond het wel vreemd dat ik nog nooit van het boek had gehoord.

De auteur, Cristina Rivera Garza, begint haar boek met een beschrijving van haar zoektocht in de juridische Mexicaanse archieven. Samen met een vriendin probeert ze de documenten van het proces betreffende haar vermoorde zus te bemachtigen. Geen sinecure. Door de vele anekdotes en verhalen leren we zus Liliana kennen als een verstandige, knappe en vrijgevochten vrouw met toekomstdromen. Wanneer Liliana start met haar studies architectuur in Mexico stad, groeit ze steeds verder uiteen van Angel, haar eerste vriendje die in het dorp van haar ouders woont. Ze leert nieuwe mensen kennen, ontplooit zichzelf, wordt zelfstandig. Dit alles is niet naar de zin van Angel. Hij wil haar niet loslaten, bespioneert haar, zet haar onder druk. Wat begon als een onschuldige romance, verandert in een beklemmend web van bezitsdrang en controle. Een liefdesverhaal dat eindigt als een tragedie.

Los van het persoonlijke verhaal dat Cristina Rivera Garza schrijft over het lot van haar zus, is dit een aanklacht van het patriarchale Mexicaanse rechtssysteem waar vrouwenrechten vaak met voeten getreden worden. Gelukkig zijn er moedige vrouwen die hierover boeken durven uitgeven.

Synopsis

Persoonlijk relaas van de auteur over haar zus, die in 1990 werd vermoord door haar vriend toen zij probeerde de relatie te beëindigen. Met aandacht voor thema’s als rouw, femicide en de werking van het Mexicaanse rechtssysteem. Met zwart-witfoto’s.

Cindy Vanarwegen
Leestip van Cindy Vanarwegen

Liliana’s onoverwinnelijke zomer : een zus op zoek naar gerechtigheid
Titel:
Liliana’s onoverwinnelijke zomer : een zus op zoek naar gerechtigheid
Auteur:
Cristina Rivera Garza
Vertaler:
Lette Vos
# pagina's:
333 p. : ill.
Uitgeverij:
De Geus
ISBN:
9789044546316
Materiaal:
Boek
Onderwerp:
Partnergeweld, Vrouwenmishandeling, Femicide, Zussen, Rouwproces
Aanbevolen voor:
Aangrijpend,
Boeiend,
Tijdloos
Doelgroep:
Volwassenen

Gerelateerde leestips